Как възникват проблемите със съня – и как изчезват.
Проблемите със съня напомнят малко на настинката: почти всеки ги има в някакъв момент. Една от най-честите причини за нарушен сън е стресът – както положителен, така и отрицателен. В края на краищата вълнението от предстоящата сватба може да причини толкова много безсънни нощи, колкото и труден етап в професионален план. Следователно проблемите със съня са широко разпространени, но с различна степен и продължителност, и с много различни причини.
Поради това не е лесно да бъдат измерени в цифри. Според здравния доклад на Немската здравна каса на служителите (DAK) от 2017г. 80 % от работещите имат проблеми със заспиването или поддържането на спокоен сън през нощта, като един от всеки десет от тях е в тежко състояние¹. Според експерти по съня около 8 милиона германци² страдат от нарушения на съня, които изискват лечение. През последните десетилетия броят на хората, които имат проблеми със съня, непрекъснато нараства. Последиците от това варират от влошаване на личното благополучие през икономически загуби, дължащи се на повече отсъствия от работа по болест, и стигат до сериозни вторични заболявания сред засегнатите лица. Като цяло повече жени, отколкото мъже, страдат от проблеми със съня.
Първични и вторични причини за проблемите със съня
Ако нещо не работи както трябва, това води до разстройство или проблем. Що се отнася до съня, тези отклонения и причините за тях се разделят на първични и вторични; медицината на съня назовава общо над 80 различни нарушения на съня. Повечето от засегнатите страдат от проблеми със заспиването или с поддържането на съня през нощта. Вторичните проблеми със съня имат в основата си органично или психическо заболяване, за разлика от първичните проблеми със съня, при които причината не е такава. По-долу са посочени примери за различните причини.
Вторичните причини включват предимно неврологични и психически заболявания, но също така и неоткрити такива в черния дроб, бъбреците или стомашно-чревния тракт, биха могли да бъдат причина за проблеми със съня. Симптоми от порядъка на крампи в прасците през нощта, които засягат предимно възрастни и стари хора, и сериозно нарушават съня им, могат да се дължат на заболявания като диабет, недостиг на течности/електролити или просто на преумора.
Една от най-честите причини за нарушения на съня е стресът – както положителен, така и отрицателен.
Последици от проблемите със съня
Проблемите със съня и особено произтичащия от тях недостиг на сън поради прекъсвания на съня и трудности със заспиването, могат да причиняват стрес на засегнатите лица. Особено когато причината за тези проблеми е стрес, това може да доведе до низходяща спирала, тъй като реакцията на стрес вече става непрекъсната (вж. също „Проблеми със съня и стрес“).
Последиците от проблемите със съня, освен че се отразяват физически, също така нарушават и психическия баланс и общото благосъстояние на човека. Те включват, наред с другото:
- (дневна) умора
- изнемогване, изтощение
- липса на мотивация и летаргичност
- понижена работоспособност
- понижена способност за концентрация
- повишена раздразнителност
- вътрешно безпокойство и напрежение
- тревожност
- променливо настроение
- отслабване на имунната система
- повишена уязвимост към инфекции
- повишен риск от сърдечносъдови заболявания, диабет, наднормено тегло
- употреба на сънотворни медикаменти, изискващи рецепта -> повишен риск от зависимост
Фактът, че от време на време всеки се сблъсква с проблеми със съня, е съвсем нормален и не бива веднага да се превръща в повод за безпокойство, при условие че сънят се нормализира след няколко дни или седмици. Но проблемите със съня, особено продължителните такива, не бива да се подценяват, защото недостатъчната почивка може да има последици върху здравето на тялото и ума. Индивидуалното възприятие също е от решаващо значение: тези, които се чувстват отпочинали и добре след няколко по-кратки нощи, вероятно ще успеят сами да намерят пътя към обичайния си ритъм. От друга страна, тези, които изпитват страдание във връзка с проблемите със съня, дори когато теи не продължават дълго, е препоръчително да потърсят причината и да я отстранят.
¹ https://www.dak.de/dak/bundesthemen/muedes-deutschland-schlafstoerungen-steigen-deutlich-an-2108960.html#/
² https://www.kliniken-schmieder.de/kliniken-und-standorte/allensbach/medizinische-schwerpunkte/schlaflabor-mit-neurologischem-schwerpunkt.html